fbpx
19 marca, 2020

„Bezpieczna” fotografia ślubna

Bezpieczeństwo przede wszystkim, czyli jak
fotograf powinien przechowywać zdjęcia

 

 

Fotografia to nie tylko sztuka, która przejawia się w umiejętności uchwycenia wyjątkowych kadrów oraz momentów, która wzrusza, bawi i wywołuje niezwykłe wspomnienia. To także dziedzina wymagająca szczególnej uwagi, związanej z bezpieczeństwem przechowywania zdjęć, o które to fotograf szczególnie powinien się zatroszczyć.

Wcześniej sprawa była dużo prostsza. Wywołane klisze dzieliło się na części i następnie wkładano do pergaminowych koszulek z opisem daty wykonania sesji fotograficznej. Te z kolei umieszczano w segregatorze lub specjalnym pudle. Jednak z czasem, wraz z rozwojem nowych technologii i pojawieniem się sprzętu cyfrowego, trzeba było zastanowić
się nad innym sposobem przechowywania danych. Ten związany z wykorzystaniem sprzętu analogowego po prostu się zdezaktualizował. Mogłoby się wydawać, że sprawa z ochroną danych w fotografii cyfrowej jest dużo prostsza. Jednak nic bardziej mylnego! Zdjęcia cyfrowe często dużo łatwiej utracić. Jak zatem bezpiecznie przechowywać dane w fotografii cyfrowej?

Najistotniejsza sprawa – kopia zapasowa

Jedną z najważniejszych czynności, którą fotografowie niejednokrotnie ignorują, lub o której najzwyczajniej w świecie zapominają, jest tworzenie kopii zapasowych. Należy pamiętać o tym, że awaria dysku, na którym przechowywane są zdjęcia może pojawić się ot tak. I co wtedy? Zdjęć z wypowiedzianej przysięgi małżeńskiej czy kadrów zawierających wzruszające podziękowania dla rodziców ponownie już nie uda się odtworzyć. Co wówczas powiemy naszym klientom, którzy z niecierpliwością czekają na swoje ślubne fotografie? Na co warto zatem postawić? Można oczywiście kopiować pliki na nośniki zewnętrzne (dyski lub karty pamięci). Niestety, karty pamięci są często bardzo nietrwałe, łatwo ulegają zepsuciu, a także zwyczajnie można je zgubić. Podobnie zresztą jak dyski, które mogą także ulec uszkodzeniu, na przykład w wyniku upadku czy zniszczenia jakiejś części. Dlatego, jeśli decydujemy się na taki rodzaj przechowywania danych, powinniśmy być szczególnie przezorni. Powinniśmy zdecydować się, aby pliki zapisywane były na kilku nośnikach, które gromadzić będziemy, odpowiednio opisane, w różnych miejscach.

Internetowy dysk – czy to rozwiązanie jest bezpieczne?

Kolejnym rozwiązaniem są tak zwane dyski online, czyli nic innego jak magazynowanie zgranych zdjęć i plików w chmurze. Przechowywanie plików w przestrzeni internetowej jest naprawdę wygodne, ale czy na pewno bezpieczne? Aby zdjęcia gromadzone w taki sposób były odpowiednio zabezpieczone, ważne jest, aby ustawić wystarczająco mocne hasło, które ma na celu zapobiec utracie lub kradzieży danych. Warto sprawdzić także czy dostawca, z którego usług zamierzamy skorzystać, gwarantuje opcję szyfrowania danych przed przeniesieniem do chmury.
Dane zawarte w chmurze są stosunkowo bezpieczne, jednak nigdy nie można mieć stuprocentowej gwarancji, że usługodawca oferujący taki dysk online, nie padnie ofiarą hakerskiego ataku. Co zatem zrobić, aby  hronić prywatność swoich plików? Można zainwestować w sieciowy serwer plików NAS. Dzięki niemu możliwe będzie stworzenie własnej i prywatnej chmury oraz uzyskanie dużo wyższego poziomu bezpieczeństwa.

Jak widać ochrona dotycząca przechowywania danych to wcale nie taka prosta sprawa. Istnieje sporo zagrożeń związanych z utratą zdjęć i plików. Niezależnie od tego, jaki sposób gromadzenia danych wybierzemy, nie możemy zapomnieć, aby na samym początku tworzyć ich kopie zapasowe, co stanowić będzie ochronę przed różnymi przykrymi i niespodziewanymi
sytuacjami.

Artykuł zrealizowany we współpracy z portalem ślubnym Wesele z Klasą

Historie ślubne znajdziecie na BLOGU

RECENT POSTS